Kurumsallar BTC ve ETH Satıyor: Gözler ADA Coin ve 4’ünde!

Kripto varlık yatırım ürünleri için balayı dönemi sona ermiş gibi görünüyor. Bu yılın başlarındaki rekor girişlerin ardından CoinShares’in son raporu, yatırımcı duyarlılığında bir değişim olduğunu ve üst üste ikinci hafta çıkışların hakim olduğunu ortaya koyuyor. Toplam 206 milyon dolarlık çıkış, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımcılar arasında artan bir endişeye işaret ediyor. Bu sırada ADA coin, DOT, LINK gibi kripto paralar giriş görüyor. İşte detaylar…

CoinShares raporu, piyasaya damgasını vurdu

Kriptı varlık yatırım ürünleri balayı dönemini geride bırakmış gibi görünüyor. CoinShares’in son raporu, bu yılın başlarında rekor girişlerin ardından yatırımcı duyarlılığında bir değişim olduğunu ortaya koyuyor. İkinci hafta üst üste çıkışlar hakim durumda, toplamda 206 milyon dolar fon dışarı çıktı. Bu durum, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımcılar arasında artan bir endişeyi gösteriyor.

Rapor, bu değişimi tetikleyen önemli bir faktörün altını çiziyor: faiz oranı beklentileri. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, FED’in uzun süreli yüksek faiz oranlarına işaret eden şahin duruşu, kripto varlıklara yönelik hevesi azaltıyor gibi görünüyor. Bu durum, ETP’lerde (Exchange Traded Products) 18 milyar dolara gerileyen işlem hacimlerinde de kendini gösteriyor. ETP hacimlerinin toplam Bitcoin hacimleri içindeki payının (%28) bir ay öncesine kıyasla (%55) önemli ölçüde azalmış olması dikkat çekicidir. Bu durum, ilk dalgalanmayı körükleyen ETP/ETF yatırımcılarının giderek daha temkinli hale geldiğini göstermektedir.

ABD ETF’lerine büyük darbe

Olumsuz hava coğrafi olarak yoğunlaşırken, en büyük darbeyi ABD ETF’leri aldı. Bu köklü ETF’ler 244 milyon dolar tutarında çıkışa tanık oldu. İlginç bir şekilde, yeni piyasaya sürülen ETF’ler, öncekinden çok daha yavaş bir hızda da olsa, giriş görmeye devam ediyor. Bu durum, bu yeni seçeneklere doğru potansiyel bir kayma olduğunu gösteriyor, ancak genel olarak bekle ve gör yaklaşımı hakim görünüyor.

Bitcoin 192 milyon dolar ile çıkışların en büyük kısmını görürken, short Bitcoin pozisyonlarının önemli bir ilgi görmemesi dikkat çekicidir. Bu durum, yatırımcıların mevcut geri çekilmeye rağmen Bitcoin’e karşı tamamen bahis oynamakta tereddüt ettiklerini gösteriyor. Ancak Ethereum, art arda altıncı haftasında toplam 34 milyon dolar tutarında çıkışla kayıp serisini sürdürüyor.

ADA coin, LINK, LTC giriş kaydetti

Bununla birlikte birkaç parlak nokta var. Çok varlıklı yatırım ürünleri 9 milyon dolarlık girişle güven tazelerken, Litecoin ve Chainlink de sırasıyla 3,2 milyon dolar ve 1,7 milyon dolarlık girişlerle trendi değiştirdi. BNB, 400 bin dolar, XRP 1.3 milyon dolarlık giriş kaydetti. Ayrıca ADA coin, DOT ise sırasıyla 1 ve 1.5 milyon dolar giriş sergiledi.

Rapor ayrıca başka bir endişe alanına da ışık tutuyor: Blockchain hisse senetleri. Üst üste on birinci hafta boyunca, bu hisse senetleri toplam 9 milyon dolar tutarında çıkışla karşı karşıya kaldı. Devam eden bu eğilim, madenci ödüllerini önemli ölçüde azaltması beklenen yaklaşan Bitcoin yarılanmasına ilişkin yatırımcı endişesini yansıtıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir