Van Kedi Villası’nın en yaşlı kedisi 18 yaşında

Farklı göz renkleri, bembeyaz tüyleriyle ünü ülke sınırlarını aşan Van kedileri, koruma altında oldukları Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesindeki Kedi Villası’nda özenle bakılıyor.

Merkezde her yıl daha kaliteli kedi elde etmek için çalışmaların büyük bir titizlikle devam ederken, Kedi Villası’nın en yaşlı kedisi ise18 yaşındaki Muhtar…

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, “Merkezdeki kediler ömrünün sonuna kadar burada bakılıyor. Kedilerin ortalama 13 yıl yaşam süreleri olmalarına rağmen buradaki iyi bakım, beslenmenin güzelliği ve yerindeliği sayesinde çok daha uzun süre yaşayabiliyor. O yüzden buradaki kedilerin normal sokaktaki kedilere göre ömürlerinin çok daha uzun olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“BURANIN EN AKİL KEDİSİ”

Erkek olan kedilerin dişi kedilere göre biraz daha uzun yaşadıklarını da anlatan Prof. Dr. Kaya, “Erkek kediler daha uzun ömürlü olabiliyor. Dişi kediler doğum yaptıklarından daha çok yıpranıyor ve ömürleri daha kısa olabiliyor. Yaşlı olan kedilerin dişleri yerinde olduğu sürece biz beslenmelerini diğer kedilerden ayırmıyoruz. Fakat dişleri tam döküldüğü zaman katı gıda alamayacak pozisyonda oldukları zaman ıslak mamalarla beslemek zorunda kalıyoruz. Burada bütün kedilere bir isim vermiyoruz ama özelliği olan kedilere isim verebiliyoruz. Bu kediyi de ‘Muhtar’ olarak değerlendiriyoruz. Buranın en akil kedisidir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir